неделя, 28 февруари 2016 г.

БИЛКИ, ИЗПОЛЗВАНИ ПРИ ЧРЕВНИ ПАРАЗИТИ 2

4. Сантонинов пелин


Описание: Многогодишно сиво влакнесто тревисто растение с характерна приятна миризма. Цветоносните стъбла са до 69 см високи, разклонени, в основата вдървенели. Приосновните и долните стъблови листа са 2 до 3 пъти пересто нарязани, с дръжки, а средните и горните са приседнали. Цветните кошнички са дребни, продълговато елипсовидни, с къси дръжки, увиснали или изправени, събрани в металичести съцветия. Всички цветове са тръбести, жълти или червеникави. Цъфти от юни до септември.


Разпространение: Разпространено с на песъчливи места по Черноморското крайбрежие и по-рядко из вътрешността на страната.

Употребяема част: Използуват се цветните кошнички главно като суровина за химико-фармацевтичната промишленост за получаване на противоглистното вещество сантонин.

Действие и начин на употреба: В нашата народна медицина растението се използува като противоглистно средство. Стритите на прах цветни кошнички се смесват с мед и се вземат по определена схема при опаразитяване с кръгли глисти (острици, аскари и др.). Накрая се взема очистително.
Растението е отровно и трябва да се използува под наблюдение на лекар.


5. Нар


Описание: Силно разклонен храст или дърво, високо 1,5–5 м, със срещуположни, широко ланцетни, кожести листа. Цветовете са едри, 2–4,5 см в диаметър, кървавочервени, разположени в пазвите на горните листа. Тичинките са многбройни. Плодът е сферична ягода с диаметър 10–15 см, обвит с твърда кожеста обвивка. Вътрешността му е с множество сочни, червеникави плодчета с кисел-сладък вкус. Цъфти през лятото.

Разпространение: Разпространено е като градинско растение в южните райони на страната ни.

Употребяема част: Използува се кората на стъблото, клоните и корените, както и кората от плодовете на нара.

Действие: Противоглистно, адстринигентно.

Приложение: Употребява се като средство против глисти и при диарии. Използва се във фармацевтичната промишленост като изходна суровина за получаване на алкалоида пелетиерин, който има най-силно действие срещу панделковидни глисти (тении). Не трябва да се прилага за самолечение поради голямата токсичност на съдържащите се в него алкалоиди.

Начин на употреба: Приготвя се отвара от 50 г надробена кора, която се залива с 400 мл вода, накисва се в продължение па 6 часа, след което се вари, докато се получи 200 мл отвара. Изпива се в продължение на 1 час. След половин час се дава очистително средство.
От ситно счуканата плодова кора на нара се приготвя отвара от 2 чаени лъжички дрога с 200 см³ вода и се изпива за 2 дни при диарии и стомашно-чревни възпаления.

Няма коментари:

Публикуване на коментар