събота, 13 февруари 2016 г.

НЕВЕН



Описание: Едногодишно светлозелено тревисто растение. Стъблото е 30–50 см високо, изправено, от основата разклонено, покрито с къси, твърди власинки, в горната част жлезисто влакнесто. Листата са последователни, долните — продълговати, обратно яйцевидни, с дръжки, горните — продълговати или ланцетни, приседнали. Цветните кошнички са жълти, 3–5 см в диаметър. Обвивката на кошничките е с почти еднакви, линейни, заострени, късовлакнести листчета. Съцветното легло е голо, плоско. Крайните цветове са езичести, плодникови, а средните са тръбести, тичинкови. Плодовете са твърде разнообразни по форма и размери плодосемки, най-често сърповидно или дъговидно извити. Цъфти от юни до късна есен.

Разпространение: Отглежда се като декоративно растение. Произхожда от Средиземноморската област.

Употребяема част: За лечебни цели се използват цветните кошнички (цветовете на растението).

Химичен състав: От цветовете са изолирани голям брой тритерпенови съединения, между които производните на лупеола — арнидиол, фарадиол, урзадиол и календуладиол, а- и р-амирин, сапонини, производни на олеаноловата киселина, сесквитерпеновото горчиво съединение календин. Билката съдържа също така етерично масло, полиацетилени, каротенонди, ситостерол, стигмастерол и изофукостерол. Установени са флавоноиди, дъбилни и слузни вещества, смоли, органични киселини (ябълчна, салицилова) и незначително количество алкалоиди.

Действие и приложение:  Цветовете на невена подпомагат зарастването и ускоряват епителизацията при язви и атонични кожни рани, имат противовъзпалително и противомикробно действие. Водни извлеци от невен имат бактерицидно действие по отношение на много патогенни микроорганизми, особено стафилококи и стрептококи. Обстойни проучвания за влиянието на водни извлеци от невен върху експеримантални язви на стомаха у плъхове показват, че невенът има добре изразен улцеропротективен ефект, като предотвратяват появата на деструктивни изменения в лигавицата на стомаха при 40 – 70% от болните. Поради това невенът се предписва при възпалителни процеси на лигавицата на устата, стомашна и куоденална язва, гастрит, детски диспепсии, стрептококови и стафилококови инфекции, гнойни рани, пиорея, карбункули и фурункули, рани от изгаряния, язви от разширени вени и склероза на съдовете.
Цветовете на невена действат успокоително на централната нервна система, понижават рефлекторната възбудимост, усилват дейността на сърцето, като увеличават амплитудата на сърдечните съкращения и забавят ритъма. Предписват се при сърдечни заболявания с ритъмни смущения и хипертонична болест в климактеричния период. 20% спиертен извлек от невен показва добър антихипертензивен ефет и намира приложение и в стоматологията за лечение на стоматит, афтоза, парадантоза. Водните извлеци имат холеритично (жлъчкотворно) действие при жлъчни дискинезии и хроничен холецистит.
Изследвания върху животни показват, че невенът притежава значително инхибиращо действие върху някои експеримантални тумори.
Народната медицина препоръчва билката невен и при главоболие, климакс, жълтеница, болести на далака, недостатъчна и болезнена менструация, кожна туберкулоза, кожен рак, възпаление на лимфните възли, за подобряване на апетита и съня и др.

Начин на употреба: Цветовете се прилагат под формата на запарка, отвара, тинктура, мазила и маслен извлек. Запарката се приготвя от 2 супени лъжици цветове от невен и 400 мл. кипяща вода. Отавят се да киснат в продължение на 2 часа и от прецедената запарка се пие 3 пъти на ден преди хранене. Отварата се приготвя от 2 супени лъжици цветове, които се варят в 600 мл. кипяща вода 3 мин. и се оставят да киснат в продължение на 1 час. Отварата се използва външно и за гаргара при възпаление на устната кухина. Приготвя се и настойка (1:5) със силна ракия, от която се приема вътрешно по 30 – 40 капки 3 – 4 пъти дневно, а една чаена лъжичка от същата настойка, разредена в 500 мл. вода се препоръчва за компреси и промивки. Настойка от цветовете на невена с маслинено масло (1:10) се предписва за мазане на трудно заздравяващи рани.

Няма коментари:

Публикуване на коментар